Nine Bruins Make USA Track & Field Olympic Team

UCLA at the 2000 USA Track & Field Trials
July 14-23
Hornet Stadium-Sacramento, CA

LOS ANGELES - Nine Bruins made the U. S. Olympic team that will compete at the Summer Games in Sydney, Australia, Sept. 22-Oct. 1. They are : women, Gail Devers (100m hurdles), Andrea Anderson (4 X 400m relay), Amy Acuff (high jump), Dawn Dumble (shot put), Seilala Sua and Suzy Powell (discus), Shelia Burrell (heptathlon) and men, Mebrahtom Keflezighi (10,000m) and John Godina (discus).

This will be Devers' fourth consecutive Olympics. She has won three Gold Medals, including victory in the women's 100m in the 1992 and '96 Summer Games. Since she did not make the U. S. team in the 100m, UCLA's string of four consecutive women 100m Olympic winners comes to an end (Devers, 1992 & '96, Florence Griffith Joyner, 1988 and Evelyn Ashford, 1984). Devers will be going after her first Gold Medal in the 100m hurdles, after placing fourth in 1996 and fifth in 1992. Competing in the Olympics for the second time will be Acuff (Atlanta 1996), Powell (Atlanta 1996) and Godina (Atlanta 1996, Silver Medal, shot put). In 1996, Dumble also qualified for the U. S. team in the shot put but was not able to make the Olympic A standard and did not make the trip to Atlanta.

Below is a complete Bruin women's and men's rundown of the eight-day meet.

UCLA T & F Athletes (Nine) On The 2000 U. S. Olympic Team

Women

100m Hurdles - Gail Devers (12.33, first-place, American Record, old mark, 12.37, Devers, 1999),

4 X 400m Relay - Andrea Anderson (400m, 51.32, sixth-place)

High Jump - Amy Acuff (6-2 3/4, third-place, won a jump-off with Tisha Waller)

Shot Put - Dawn Dumble (57-1, third-place, needs to make Olympic A Standard of 60-0 1/2 by Sept. 11 to make the U. S. team),

Discus - Seilala Sua (216-2, first-place), Suzy Powell (211-10, second place). Note - Sua's throw was a Trials record, No. 2 U. S. all-time and the longest U. S. women's discus throw in 14 years (the American record is 216-10, Carol Cady, 1986).

Heptathlon - Shelia Burrell (6,339 points, second-place)

Men

10,000m - Mebrahtom Keflezighi (28:03.32, first-place)

Discus - John Godina (208-8, second-place)

Complete Bruin Rundown

Women

100m - Final - Gail Devers (11.15, fifth-place) Semis - Gail Devers (11.25, fourth-fastest time), Shakedia Jones (11.32, ninth-fastest time, DNQ) Prelims - Gail Devers (10.99, second-fastest time), Shakedia Jones (11.25, 13th-fastest time)

200m - Final - no entry Semis - Shakedia Jones (22.57w, +2.3, fifth in heat, DNQ) Prelims - Andrea Anderson (23.60, fourth in heat, DNQ), Shakedia Jones (23.25, second in heat)

400m - Final - Andrea Anderson* (51.32, sixth-place) Semis - Andrea Anderson (51.18, sixth-fastest time) Prelims - Andrea Anderson (51.51, third-fastest time)

1500m - Final - Karen Hecox Candaele (4:14.71, eighth-place) Prelims - Karen Hecox Candaele (4:13.28, 10th-fastest time)

100m Hurdles - Final - Gail Devers* (12.33, first-place, American Record, old mark, 12.37, Devers, 1999), Joanna Hayes (12.87, fifth-place), Bisa Grant (13.04, eighth-place) Semis - Joanna Hayes (12.67, second in heat), Gail Devers (12.45w, +2.3, first in heat), Bisa Grant (12.95w, +2.3, fourth in heat) Prelims -Bisa Grant (13.24, first in heat), Michelle Perry (13.72, sixth in heat, DNQ), Gail Devers (12.57, first in heat), Joanna Hayes (13.12, third in heat)

400m Hurdles - Final - Joanna Hayes (54.97, fourth-place) Semis - Joanna Hayes (55.32, fifth-fastest time) Prelims - Joanna Hayes (55.50, third-fastest time), Michelle Perry (57.71, 19th-fastest time, DNQ)

Pole Vault - Final - Tracy O'Hara (13-8 1/2, sixth-place tie) Prelims - Tracy O'Hara (13-2 1/4, first-placeT), Erica Hoernig (no height,DNQ), Heather Sickler (no-height, DNQ)

High Jump - Final - Amy Acuff * (6-2 3/4, third-place, won a jump-off with Tisha Waller) Prelims - Amy Acuff (5-10 3/4, first-place tie), Darnesha Griffith (no- height)

Long Jump - Final - Jackie Joyner-Kersee (21-10 3/4, sixth-place), Marieke Veltman Miller (20-10, 10th-place) Prelims - Marieke Veltman Miller (21-0 3/4, seventh-best jump), Jackie Joyner-Kersee (21-0 3/4, eighth-best jump)

Triple Jump - Final - Deana Simmons (43-4 1/2, eighth-place) Prelims - Deana Simmons (43-8 1/2, fifth in flight)

Discus - Final - Seilala Sua* (216-2, first-place), Suzy Powell* (211-10, second-place), Note-Sua's throw was a Trials record, No. 2 U. S. all-time and the longest U. S. women's discus throw in 14 years (the American record is 216-10, Carol Cady, 1986). Prelims - Suzy Powell (203-1, best throw), Seilala Sua (190-6, fourth- best throw)

Shot Put - Final - Dawn Dumble* (57-1, third-place, needs to make Olympic A Standard of 60-0 1/2 by Sept. 11 to make the U. S. team), Chaniqua Ross (53-0 3/4, seventh-place), Christina Tolson (52-4 3/4, eighth-place) Prelims - Dawn Dumble (55-7 3/4, second in flight), Christina Tolson (54-1 3/4, third in flight), Chaniqua Ross (50-1 1/4, sixth in flight)

Hammer Throw - Final - Christina Tolson (189-9, 11th place) Prelims - Christina Tolson (197-11, 10th-best throw)

Heptathlon - Second Day (Final) - Shelia Burrell* (6,339, second-place) First Day - Shelia Burrell (3,615, fourth-place)

Men

100m - Final - no entry Semis - Mike Marsh (10.20, 10th-fastest time, DNQ) Prelims - Mike Marsh (10.12, fifth-fastest time), Gentry Bradley (10.64, 35th-fastest time, DNQ)

200m - Final - Semis - Mike Marsh (20.61, seventh in heat, DNQ) Prelims - Mike Marsh (20.26, second in heat), Gentry Bradley (21.19, fourth in heat, DNQ)

800m - Final - Jess Strutzel (1:47.60, eighth-place) Semis - Jess Strutzel (1:46.37, best semi-Final time) Prelims - Jess Strutzel (1:46.70, second in heat)

10,000m - Final - Mebrahtom Keflezighi* (28:03.32, first-place)

Pole Vault - Final - Scott Slover (no-height) Prelims - Scott Slover (18-2 1/2, 11thT-best vault)

Shot Put - Final - John Godina (69-2 1/2, fourth-place) Prelims - John Godina (65-3 1/2, fifth-best throw)

Discus - Final - John Godina* (208-8, second-place) Prelims - John Godina (216-1, second in flight), David Dumble (190-9, sixth in flight, DNQ), Luke Sullivan (181-10, 10th in flight, DNQ)

Javelin - Final - Josh Johnson (226-7, eighth-place) Prelims - Josh Johnson (226-9, fifth in flight), Jason Bender (218-6, 11th in flight, DNQ)

Decathlon - Second Day (Final) - Avery Anderson (7,692, seventh-place) First Day - Avery Anderson (4,269, fourth-place)

*U. S. Olympic Team Member


EVENT INFORMATION
UCLA Health Sponsor - Event Information
Saturday, Jan 16
vs. Lumberjack Team ...
Flagstaff, AZ
Recap
Friday, Jan 22
vs. DeLoss Dodds ...
Manhattan, KS
Recap
Saturday, Jan 23
vs. DeLoss Dodds ...
Manhattan, KS
Recap
Friday, Jan 29
vs. Razorback ...
Fayetteville, AR
Recap
Saturday, Jan 30
vs. Razorback ...
Fayetteville, AR
Recap
Friday, Feb 05
vs. Frank Sevigne Husker ...
Lincoln, NE
Recap
Saturday, Feb 06
vs. Frank Sevigne Husker ...
Lincoln, NE
Recap
Friday, Feb 12 - All Day PST
vs. Husky Classic
Seattle, WA
Saturday, Feb 13 - All Day PST
vs. Husky Classic
Seattle, WA
Saturday, Feb 20 - 7:00 AM PST
vs. Alex Wilson ...
Notre Dame, IN
Friday, Feb 26 - TBA PST
vs. MPSF Championships
Seattle, WA
Saturday, Feb 27 - TBA PST
vs. MPSF Championships
Seattle, WA
Saturday, Mar 05 - All Day PST
vs. Ben Brown ...
Fullerton, CA
Friday, Mar 11 - TBA PST
vs. NCAA Indoor ...
Birmingham, AL
Saturday, Mar 12 - TBA PST
vs. NCAA Indoor ...
Birmingham, AL
Tuesday, Mar 22 - 4:00 PM PST
vs. Jim Bush Collegiate ...
Los Angeles, CA
Friday, Apr 01 - 12:00 PM PST
vs. Bruin Legends of ...
Los Angeles, CA
Saturday, Apr 02 - 10:00 AM PST
vs. Bruin Legends of ...
Los Angeles, CA
Saturday, Apr 09 - 10:00 AM PST
vs. Rafer Johnson/Jackie ...
Los Angeles, CA
Thursday, Apr 14 - All Day PST
vs. Mt. SAC Relays
Norwalk, CA
Friday, Apr 15 - All Day PST
vs. Mt. SAC Relays
Norwalk, CA
Saturday, Apr 16 - All Day PST
vs. Mt. SAC Relays
Norwalk, CA
Saturday, Apr 16 - 12:00 PM PST
vs. Texas A&M
Los Angeles, CA
Friday, Apr 22 - All Day PST
vs. Triton Invitational
San Diego, CA
Saturday, Apr 23 - All Day PST
vs. Triton Invitational
San Diego, CA
Sunday, May 01 - 2:00 PM PST
vs. USC
Los Angeles, CA
Saturday, May 07 - All Day PST
vs. Pac-12 Championships ...
Seattle, WA
Saturday, May 07 - All Day PST
vs. Occidental ...
Eagle Rock, CA
Sunday, May 08 - All Day PST
vs. Pac-12 Championships ...
Seattle, WA
BRUINS ON PAC-12 NETWORKS