MEMBER SIGN IN
Don't have an account? Click Here

UCLA'S ALL-TIME CoSIDA ACADEMIC ALL-AMERICANS (121)
(First-Team Unless Noted)
Elisabeth Bachman
Sean Kern
Football (27)
1952 Ed Flynn, G,
  Donn Moomaw, LB
1953 Ira Pauly, C
1954 Sam Boghosian, G
1958 Dick Wallen, WR (2nd team)
1966 Ray Armstrong, E
1970 Robert Manning, LB (2nd team)
  Frank Jones, CB (3rd team)
1973 Steve Klosterman, OL (2nd team)
  Mark Harmon, QB (2nd team)
1975 John Sciarra, QB
1976 Jeff Dankworth, QB (2nd team)
1977 John Fowler, LB
1981 Cormac Carney, WR
  Tim Wrightman, TE
1982 Cormac Carney, WR
  Blake Wingle, OG (2nd team)
1984 Mike Hartmeier, OG (2nd team)
1985 Mike Hartmeier, OG
1991 Carlton Gray, CB (2nd team)
1992 Carlton Gray, CB
1995 George Kase, NG
1997 Chris Sailer, PK (2nd team)
  Shawn Stuart, C (2nd team)
1998 Shawn Stuart, C
2006 Chris Joseph, OG
2007 Chris Joseph, OG
Baseball (5)
1971 Mike Gerakos, IF
  Bary Woodruff, P (2nd team)
1979 Tim Leary, P
  Don Slaught, C
1988 Mike Magnante, P
Men's Basketball (20)
1967 Michael Warren, G
1969 Kenny Heitz, G
1971 Sidney Wicks, F
1972 Bill Walton, C
  Greg Lee, G
  Jamaal Wilkes, F
1973 Bill Walton, C
  Greg Lee, G
  Jamaal Wilkes, F
1974 Bill Walton, C
  Greg Lee, G
  Jamaal Wilkes, F
1975 Ralph Drollinger, C
1977 Marques Johnson, F
1978 Kiki Vandeweghe, F (2nd team)
1979 Kiki Vandeweghe, F
  Brad Holland, G (2nd team)
1980 Kiki Vandeweghe, F
1994 George Zidek, C (2nd team)
1995 George Zidek, C
Women's Basketball (4)
1980 Dianne Frierson, G (3rd team)
1981 Denise Curry, F
1982 Mary Hegarty, G (4th team)
1986 Anne Dean, G (2nd team)
Men's Soccer (7)
1998 Josh Keller, MF (2nd team)
2004 Zach Wells, GK (2nd team)
2011 Chandler Hoffman, F (2nd team)
2012 Joe Sofia, D
  Ryan Hollingshead, MF (3rd team)
2013 Joe Sofia, D
2014 Joe Sofia, D
Women's Soccer (3)
2004 Sarah Lombardo, GK
2014 Ally Courtnall, D
  Sam Mewis, MF
Softball (12)
1983 Michele Anguilar, C
  Shelia Cornell, IF
  Barbara Booth, OF (2nd team)
1984 Shelia Cornell, IF (2nd team)
  Barbara Young, OF (2nd team)
1987 Kathy Lorenz, OF (3rd team)
1993 Jennifer Brundage, IF (3rd team)
1994 Jennifer Brundage, IF
1995 Jennifer Brundage, IF
1996 Alleah Poulson, IF (2nd team)
1997 Alleah Poulson, IF
2006 Andrea Duran, IF
Women's Volleyball (7)
1992 Julie Bremner, S (3rd team)
1993 Julie Bremner, S
1995 Kelly Flannigan, S (3rd team)
2000 Elisabeth Bachman, MB (2nd team)
2001 Lauren Fendrick, OH (2nd team)
2002 Lauren Fendrick, OH
2014 Karsta Lowe, OH (3rd team)
Men's At-Large (17)
1983 Brian Black, water polo (2nd team)
  Lawrence Hayes, swimming (3rd team)
1984 Lawrence Hayes, swimming (2nd team)
1985 Lawrence Hayes, swimming
  Asbjorn Volstad, volleyball (2nd team)
1986 Asbjorn Volstad, volleyball (2nd team)
1987 Asbjorn Volstad, volleyball (2nd team)
1991 Andrea Cecchi, swimming
1996 Mike Terry, track (3rd team)
1998 Parsa Bonderson, water polo (3rd team)
  Josh Johnson, track (3rd team)
1999 Parsa Bonderson, water polo
2000 Ed Ratledge, volleyball
2004 Tobias Clemens, tennis (3rd team)
2008 Mathieu Dehaine, tennis
2013 Spencer Rowe, volleyball (3rd team)
2014 Spencer Rowe, volleyball (3rd team)
Women's At-Large (19)
1983 Karen Dewis, tennis
1984 Karen Dewis, tennis (3rd team)
1986 Kay Cockerill, golf (honorable mention)
1990 Jill Andrews, gymnastics (2nd team)
1995 Amy Acuff, track (2nd team)
1996 Amy Acuff, track
  Nada Kawar, track (2nd team)
1997 Amy Acuff, track
1998 Nada Kawar, track
  Katherina Kechris, x-country (2nd team)
1999 Annica Cooper, tennis (2nd team)
2000 Amanda Basica, tennis (3rd team)
2001 Katie Younglove, swimming (3rd team)
2002 Katie Younglove, swimming
2004 Kate Richardson, gymnastics (3rd team)
2005 Kate Richardson, gymnastics (2nd team)
  Emily Feher, water polo (3rd team)
2006 Kate Richardson, gymnastics
  Sarah Lombardo, rowing (3rd team)

NCAA Postgraduate Scholarships (69)

Football (18)
1966-67 Ray Armstrong*
1966-67 Dallas Grider
1969-70 Greg Jones
1973-74 Steve Klosterman
1975-76 John Sciarra
1976-77 Jeff Dankworth
1977-78 John Fowler
1982-83 Cormac Carney
1983-84 Rick Neuheisel
1985-86 Mike Hartmeier
1989-90 Rick Meyer
1992-93 Carlton Gray
1995-96 George Kase
1998-99 Chris Sailer, Shawn Stuart
1999-00 Danny Farmer
2007-08 Chris Joseph
2012-13 Jeff Locke
Men's Basketball (5)
1968-69 Kenny Heitz
1970-71 Terry Schofield
1979-80 Kiki Vandeweghe
1992-93 Richard Petruska*
1994-95 George Zidek
Men's Gymnastics (1)
1991-92 Scott Keswick
Men's Soccer (2)
1997-98 Josh Keller
2013-14 Joe Sofia
Men's Swimming (8)
1975-76 Tim McDonnell
1978-79 Dan Stephenson
1984-85 Bruce Hayes
1984-85 Pat Thomas
1985-86 Steve Martz
1986-87 Brian Jones*
1991-92 Andrea Cecchi
1993-94 David Fleck (diving)
Men's Tennis (1)
1995-96 Srdjan Muskatirovich
Men's Volleyball (4)
1970-71 Ed Machado
1981-82 Karch Kiraly
1986-87 Asbjorn Volstad
1996-97 Trong Nguyen*
Men's Track and Field (5)
1977-78 Willie Banks
1994-95 John Godina
1997-98 Josh Johnson
2008-09 Kyle Shackleton
2008-09 Drew Shackleton
Men's Water Polo (4)
1982-83 Brian Black
1995-96 Tommy Wong
1999-00 Parsa Bonderson
2000-01 Sean Kern
Women's Basketball (1)
1985-86 Anne Dean
Women's Golf (1)
1985-86 Kay Cockerill
Women's Gymnastics (4)
1989-90 Jill Andrews
2002-03 Kristin Parker
2002-03 Onnie Willis
2005-06 Kate Richardson
Women's Rowing (1)
2010-11 Alaizah Koorji
Women's Softball (2)
1992-93 Lisa Fernandez
1994-95 Jennifer Brundage
Women's Swimming (5)
1995-96 Annette Salmeen
1999-00 Keiko Price
2000-01 Brighid Dwyer
2001-02 Katie Younglove
2003-04 Kristen Lewis
Women's Tennis (2)
1983-84 Karen Dewis
2010-11 Andrea Remynse
Women's Track and Field (3)
1996-97 Amy Acuff
1997-98 Nada Kawar
2006-07 Jackie Nguyen
Women's Volleyball (2)
1993-94 Julie Bremner
2000-01 Elisabeth Bachman
* indicates alternate selection
National Football Foundation and Hall of Fame Scholarship (8)
1967-68 Gary Beban
1969-70 Dennis Dummit
1973-74 Mark Harmon
1975-76 John Sciarra
1976-77 Jeff Dankworth
1988-89 Carnell Lake
1991-92 Brian Kelly
1992-93 Carlton Gray
NCAA Top Eight Awards (14)
1975-76 John Sciarra  
1976-77 Jeff Dankworth  
1981-82 Karch Kiraly  
1982-83 Cormac Carney
1988-89 Carnell Lake*
1989-90 Jill Andrews**
1992-93 Carlton Gray
1992-93 Scott Keswick**
1993-94 Julie Bremner*
1993-94 Lisa Fernandez
1996-97 Annette Salmeen
2001-02 Stacey Nuveman
2002-03 Onnie Willis Rogers
2005-06 Kate Richardson
* Fall finalist
**Spring finalist

NCAA Elite 89 Award (1)
2012-13 Ryan Deeter (Baseball)
NACDA/Disney Scholar-Athlete Awards (2)
1992-93 Carlton Gray
1993-94 Julie Bremner
Capital One Academic All-America® Hall of Fame (8)
1988 Donn Moomaw (FB)
1990 Jamaal Wilkes (BKB)
1994 Bill Walton (BKB)
1994 Coach John Wooden (BKB)
1999 John Fowler (FB)
2005 Cormac Carney (FB)
2010 Karch Kiraly (MVB)
2011 Julie Bremner Romias (WVB)
Rhodes Scholarships (5)
1924-25 John Olmsted, tennis
1961-62 William Zeltonoga, wrestling  
1968-69 Harold Griffin, football
1996-97 Annette Salmeen, swimming
2008-09 Chris Joseph, football

‹ UCLA Coach Wooden



advertisement
*UCLA 2014 Men's Water Polo NCAA National Champions... 
Price: $20.00