MEMBER SIGN IN
Don't have an account? Click Here

Husky Invitational Day 2 Results

Licensed to King County                                   Hy-Tek's Meet Manager
                        55th Annual Husky Invitational
                            12/05/2002 - 12/08/2002
                                    Results

Event 3 Women 200 Yard Freestyle Relay =============================================================================== Team Seed Finals Points =============================================================================== 1 South Sound Titans-PN 'B' 1:42.77 1:36.61 2 Whitworth College-IE 'A' 1:45.77 1:41.93 3 Sierra Marlins Swim Team-SN 'B' 1:43.00 1:42.22 4 Salmon Bay Aquatics-PN 'A' 1:43.00 1:43.17 5 Pleasanton Seahawks-PC 'A' 1:43.00 1:43.25 6 Stanford Covington Racing Aqua-PC 'B' 1:43.00 1:43.52 7 Lake Oswego Swim Club-OR 'B' 1:43.39 1:44.07 8 Multnomah Athletic Club-OR 'B' 1:43.36 1:44.45 9 Tri-City Channel Cats-IE 'A' 1:43.61 1:45.70 10 Alameda Island Aquatics-PC 'A' 1:43.55 1:46.42 11 Pleasanton Seahawks-PC 'B' 1:43.50 1:46.71 -- Evergreen Swim Club-PN 'A' 1:43.66 DQ

Event 5 Women 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Reilly, Erin P P 17 SMST-SN 4:50.49 4:50.58 2 Higashijima, Naya OSU 4:56.98 4:50.86 3 Cota, Stephanie M M 15 SMST-SN 4:45.80 4:51.50 4 Stratton, Jenni M 17 DDSC-OR 4:57.96 4:52.59 5 Olson, Sharon A 18 UW 4:54.83 4:53.14 6 Lobdell, Jackie A 20 UCLA-CA 4:57.99 4:54.24 7 Keating, Liz A 18 UCLA-CA 5:05.62 4:56.59 8 Kuhlmey, Kristi 18 OSU 5:04.61 4:57.61 ------------------------------------------------------------------------- 9 Tinney, Kristen F 20 UCLA-CA 5:04.32 4:58.29 10 Rains, Megan E 17 UNTSC-PN 4:57.50 4:59.21 11 Wilson, Emily A 17 LOSC-OR 4:52.85 4:59.22 12 Johnson, Elizabeth A A 15 SMST-SN 5:02.45 4:59.32 13 Scroggy, Morgan L 14 LOSC-OR 4:57.50 4:59.74 14 Wheeler, Kate S 17 BC-PN 5:02.42 5:00.14 15 LaRochelle, Natalie R 15 NAPA-PC 5:00.17 5:00.46 16 Bailey, Lauren 17 SCRA-PC 4:58.18 5:01.09 ------------------------------------------------------------------------- 17 Wolf, Lindsay E 20 UCLA-CA 5:02.59 5:01.47 18 Kestner, Jane S 16 MAC-OR 4:58.63 5:01.61 19 Airey, Starr D 21 UCLA-CA 5:07.00 5:01.63 19 Wolcott, Haley A 18 UW 5:05.72 5:01.63 21 Narum, Jen L 14 PLS-PC 5:07.60 5:01.87 22 Kinney, Danielle 18 OSU 5:08.40 5:03.27 23 Matz, Heather J 17 TSC-PN 5:09.47 5:03.59 24 Staley, Tara L 16 DSS-CA 5:05.16 5:03.94 ------------------------------------------------------------------------- 25 Jasmer, Kim J 15 SCAT-OR 5:04.52 5:04.01 26 McCauley, Julie A 17 LOSC-OR 5:00.95 5:04.70 ------------------------------------------------------------------------- 27 Venturacci, Christina A 17 RENO-PC 5:07.45 5:04.84 28 Boehm, Beth A 21 UCLA-CA 5:10.29 5:04.91 29 Hofstetter, Corinne 20 CSU 5:09.77 5:05.51 30 Andrews, Lauren D 18 RAD-SN 5:08.99 5:05.88 31 Peterson, Grace 19 OSU 5:10.04 5:06.18 32 Sherman, Mary E 17 TTSC-OR 5:01.57 5:06.46 33 Kripps, Jill K 17 SBAY-PN 5:04.14 5:06.49 34 Real, Nichole A 19 UW 5:02.74 5:06.60 35 Rogers, Rebecca C 17 Aquabears-PC 4:56.96 5:06.62 36 Caines, Lauren W W 16 SMST-SN 5:04.82 5:06.64 37 Klobuchar, Maddy M 17 TSC-PN 5:08.01 5:06.90 38 Bright, Megan S 18 UW 5:04.28 5:07.34 39 Wood, Maegan M 16 BEND-OR 5:10.10 5:07.51 40 Mayo, Courtney D 21 UCLA-CA 5:07.51 5:07.57 41 Wagner, Elizabeth W W 15 SMST-SN 5:02.55 5:07.67 42 Hentzen, Courtney J 19 UW 5:10.90 5:07.70 43 Hildebrandt, Danielle 14 SCRA-PC 5:11.50 5:08.05 44 Friedman, Monika 15 SCRA-PC 5:08.84 5:08.38 45 Swensen, Katie B 14 PLS-PC 5:11.88 5:08.55 46 Holmes, Erin D 13 TCCC-IE 5:10.00 5:08.84 47 Quirke, Adriana 17 Ecsc-OR 5:08.21 5:08.98 48 Becker, Kelly 15 TTSC-OR 5:12.00 5:09.06 49 Walker, Rachel R 18 SBAY-PN 5:04.26 5:09.15 50 Brennan, Shana M 16 PLS-PC 5:09.44 5:09.88 51 Gregg, Laurie 17 SCRA-PC 5:08.48 5:10.34 52 Valpiani, Michelle L 15 DSS-CA 5:08.73 5:10.97 53 Baker, Sarah E 15 OAC-PN 5:05.18 5:11.12 54 Magnuson, Karen M 19 UW 5:11.71 5:11.16 55 Hong, Jessie 20 OSU 5:11.01 5:11.17 55 White-Delehoy, Sara A 15 Titans-PN 5:12.04 5:11.17 57 Buckley, Alexis L 17 Wwy-IE 4:57.03 5:11.44 58 Gleason, Sarah N 15 BISC-PN 5:04.19 5:11.73 59 McGowan, Christina A 15 Aquabears-PC 5:03.87 5:11.99 60 Kloos, Erin M 19 UW 5:11.99 5:12.46 61 Kripps, Kim A 15 SBAY-PN 5:11.00 5:12.68 62 Namba, Alexa 16 SCRA-PC 5:07.90 5:13.19 63 Cheadle, April E 21 UW 5:11.07 5:13.65 64 Rennie, Emilie A 16 ESC-PN 5:12.01 5:14.12 65 Ackerman, Megan 21 SU 5:10.95 5:14.21 66 Iverson, Britney L 14 CAT-OR 5:11.00 5:15.74 67 Roberson, Leslie A 13 SBAY-PN 5:10.00 5:15.78 68 Kuestermeyer, Bailey N 15 Titans-PN 5:08.56 5:16.09 69 Lee, Paige A 16 MAC-OR 5:11.89 5:17.68 70 Marceau, Kristin N 15 BEND-OR 5:12.03 5:18.05 71 Harper, Kirsten A 15 Aquabears-PC 5:12.02 5:18.42 72 Felton, Taylor 18 CSU 5:11.79 5:18.65 73 Erwin, Marra 14 TTSC-OR 5:12.00 5:20.48 74 Connell, Ginny A 15 MAC-OR 5:06.96 5:20.52 75 Eaton, Lainey 16 SCRA-PC 5:10.62 5:20.88 76 Cares, Emily UPS 5:12.04 5:21.06 77 Righos, Arlie R 17 SMST-SN 5:04.87 5:22.14 78 Silva, Jennifer L 16 PLS-PC 5:03.40 5:24.24 79 Johnson, Courtney 16 TTSC-OR 5:12.01 5:24.74 80 Decesare, Diana 15 SCRA-PC 5:12.04 5:25.72 81 Johansing, Kristin 21 SU 5:11.87 5:26.15 82 Wahlstrom, Amber L 14 LOSC-OR 5:11.99 5:28.15 83 Hoffmann, Brianna L 16 MAC-OR 5:12.02 5:29.08 84 Crim, Katie 16 TTSC-OR 5:12.01 5:31.83 85 Greasby, Tammy UPS 5:12.04 5:34.04

Event 6 Men 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Seed Prelims =============================================================================== 1 Wang, Kevin Whitworth-IE 4:35.01 4:35.68 2 Copple, Blake R 17 BY-SR 4:31.89 4:36.33 3 Olson, James Cwu 4:41.54 4:36.46 4 Verlatti, Ryan J 16 TSC-PN 4:40.54 4:36.86 5 Wagner, Garrett M M 17 SMST-SN 4:26.21 4:36.88 6 Quinn, Kevin M 19 UW 4:43.45 4:39.44 7 Tannhauser, Kerry R 16 SBAY-PN 4:43.00 4:39.83 8 Spriggs, Chris F 16 MHST-OR 4:43.89 4:39.90 ------------------------------------------------------------------------- 9 Seaver, Sean 21 SU 4:39.55 4:39.96 10 Lyssand, John S 20 UW 4:42.16 4:40.02 11 Killgore, Loren Whitworth-IE 4:38.83 4:40.27 12 Salgado, Michael R 18 BC-PN 4:40.81 4:40.81 13 Morss, Greg S 17 PLS-PC 4:50.08 4:41.78 14 Brooke, Cliff Cwu 4:41.00 4:43.43 15 Nannini, Joey A 16 TTSC-OR 4:44.25 4:43.67 16 Byers, John L 17 MST-IE 4:48.83 4:43.91 ------------------------------------------------------------------------- 17 White, Tobin A 17 CAB-PC 4:34.45 4:44.35 18 Hopper, Jace C 15 DSS-CA 4:40.18 4:44.68 19 Volsen, Ryan K 16 SAS-IE 4:44.74 4:44.69 20 Benvenuto, Paolo P 15 SBAY-PN 4:47.50 4:44.71 21 McCallister, Hunter J 19 UW 4:48.72 4:45.10 22 Dawson, Seth D 22 MHST-OR 4:44.40 4:45.94 23 Veal, Tag UPS 4:50.29 4:46.15 24 Gregory, Jeremy A 14 TSC-PN 4:40.51 4:46.61 ------------------------------------------------------------------------- 25 Zaferes, Tom G 16 CAB-PC 4:49.50 4:47.84 26 King, Sam J 16 MAC-MT 4:50.19 4:48.33 ------------------------------------------------------------------------- 27 Smith, Gabe Cwu 4:45.00 4:48.46 28 Bezerra, Diogo UW 4:49.16 4:48.67 29 Mueller, Zachary 20 SU 4:44.25 4:48.71 30 Wolfe, Jim M 19 UW 4:31.13 4:48.91 31 Clark-Ginsberg, Aaron L 17 MAC-OR 4:48.61 4:49.20 32 Morrell, Nolan K 15 BEND-OR 4:50.50 4:50.20 33 Foucrier, Jeffery 18 SU 4:50.42 4:50.40 34 Morsilli, Nick C 16 PLS-PC 4:51.28 4:50.61 35 Pittenger, John H 17 RENO-PC 4:51.24 4:50.65 36 Maese, Kyle O 14 MHST-OR 4:46.99 4:51.35 37 Holmes, Chris Whitworth-IE 4:51.00 4:51.52 38 O'Mara, Michael J 17 RENO-PC 4:50.48 4:51.90 39 Tainter, Nick Cwu 4:50.60 4:51.97 40 Madson, Logan T 16 BEND-OR 4:40.40 4:53.33 41 Peterson, Sam H 15 MHST-OR 4:51.32 4:53.48 42 Yung, Cejih J 17 ESC-PN 4:47.99 4:54.69 43 Nieto, Ricky UPS 4:50.91 4:55.04 44 Mcmanus, Jon Whitworth-IE 4:50.30 4:55.64 45 Nyaradi, Dan 14 BEND-OR 4:51.30 4:55.87 46 Evans, Ryan V 17 RENO-PC 4:45.91 4:56.02 47 Pace, Eric C 16 RAD-SN 4:51.34 4:56.40 48 Cooper, Adam R 18 DSS-CA 4:50.23 4:56.97 49 Lillard, David Whitworth-IE 4:51.21 4:57.07 50 Misslin, Will V 15 RAD-SN 4:50.91 4:59.79 51 King, Josh Cwu 4:51.00 5:00.08 52 Melder, Eric I 19 AIA-PC 4:50.27 5:00.89 53 Molda, Michael S 15 CAB-PC 4:50.80 5:01.86 54 Wynhoff, Cory UPS 4:51.34 5:02.32 55 Thurnau, Todd Cwu 4:47.87 5:02.73 56 Newcomb, Ben 20 SU 4:51.03 5:03.35 57 Kramer, Josh UPS 4:51.34 5:04.43 58 Tollett, Bill 20 SU 4:51.21 5:05.73 59 Baker, Quinn 21 SU 4:51.12 5:08.81 -- Keil, Christian M 15 AIA-PC NT X5:04.68 -- Henning, Tanner W 17 CAB-PC 4:51.16 DQ

Event 7 Women 200 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Seed Prelims =============================================================================== 1 Svahnstrom, Malin 22 UCLA-CA 2:04.33 2:02.73 2 Hovston, Katy P 15 RENO-PC 2:04.38 2:03.34 3 Steven, Birte 22 OSU 2:08.17 2:03.62 4 Quann, Megan M 18 Titans-PN 2:02.25 2:04.30 5 Shortt, Caitlyn A 16 MHST-OR 2:07.04 2:04.43 6 LaRochelle, Natalie R 15 NAPA-PC 2:06.19 2:05.03 7 Finlay, Paula 21 OSU 2:08.74 2:05.09 8 Coler, Cathy R 20 UCLA-CA 2:06.80 2:05.24 ------------------------------------------------------------------------- 9 Strouse, Emily R 18 Titans-PN 2:02.53 2:05.25 10 Hovsepian, Leslie A 20 UCLA-CA 2:07.50 2:05.60 11 Smart, Lindsey I 20 UCLA-CA 2:07.80 2:05.99 12 Staubitz, Melody A 20 UW 2:07.85 2:06.01 13 Kearney, Stacy G 21 UCLA-CA 2:10.41 2:06.04 14 Embertson, Mari 19 OSU 2:12.04 2:06.13 15 Winkler, Brooke E 20 UCLA-CA 2:06.00 2:06.14 16 Rains, Megan E 17 UNTSC-PN 2:02.00 2:06.32 ------------------------------------------------------------------------- 17 JO, Hannah M 19 UW 2:06.64 2:06.35 18 Reichardt, Brittany D 19 UW 2:12.95 2:06.65 19 Bishop, Brooke 16 SCRA-PC 2:06.66 2:06.69 20 Kinney, Christina 18 OSU 2:11.28 2:06.99 21 Catalano, Shellene E 19 UCLA-CA 2:07.00 2:07.16 22 Lewis, Kristen S 20 UCLA-CA 2:10.31 2:07.17 23 Watanabe, Naoko 20 UCLA-CA 2:09.50 2:07.27 23 Banks, Melissa D 17 CAB-PC 2:06.81 2:07.27 ------------------------------------------------------------------------- 25 Schneider, Kristen 21 CSU 2:05.71 2:07.42 26 Heath, Samantha M 15 PLS-PC 2:07.03 2:07.49 ------------------------------------------------------------------------- 27 Miroslaw, Monika 20 OSU 2:09.88 2:07.52 28 Helgason, Chelsea A 15 ESC-PN 2:09.97 2:07.83 29 Butler, Kendall E 19 UCLA-CA 2:09.50 2:08.12 30 Bailey, Lauren 17 SCRA-PC 2:07.81 2:08.21 31 Scarborough, Kim 19 UCLA-CA 2:11.77 2:08.25 32 Hamilton, Cassie E 14 TCCC-IE 2:07.50 2:08.40 33 Carlaw, Lyndsey M 22 TSC-PN 2:03.64 2:08.47 34 Chandler, Melissa N 19 UW 2:09.82 2:08.57 35 Penney, Cathleen E E 17 SMST-SN 2:05.10 2:08.82 36 Peck, Katie 20 CSU 2:07.85 2:09.07 37 Hilyard, Anissa V 19 UW 2:12.24 2:09.27 38 Beyer, Courtney 16 SCRA-PC 2:07.97 2:09.45 39 Scroggy, Morgan L 14 LOSC-OR 2:09.06 2:09.48 40 Wood, Maegan M 16 BEND-OR 2:12.50 2:09.54 41 Adams, Capi M 18 UW 2:10.54 2:09.83 42 Ferguson, Megan 18 UCLA-CA 2:13.30 2:09.88 43 Los-Santos, Luisa M 15 UCLA-CA 2:11.84 2:10.11 44 Murray, Chelsea E 20 UCLA-CA 2:13.24 2:10.12 45 Schaab, Leah 18 OSU 2:10.41 2:10.23 46 Hong, Jessie 20 OSU 2:13.13 2:10.32 47 Lewis, Sierra D 18 BEND-OR 2:10.10 2:10.34 47 Heidloff, Jesika M 15 Titans-PN 2:12.11 2:10.34 49 McCaslin, Lyndsey 19 CSU 2:10.28 2:10.40 50 Bradley, Ellen S 13 TTSC-OR 2:12.88 2:10.49 51 Buckley, Alexis L 17 Wwy-IE 2:11.87 2:10.70 52 Staley, Tara L 16 DSS-CA 2:09.43 2:10.80 53 Latzen, Jennifer E 20 UW 2:12.02 2:10.97 54 Bal, Tamara M 19 UCLA-CA 2:10.50 2:10.99 55 Dahl, Taylor K 19 UCLA-CA 2:13.09 2:11.03 56 McIntyre, Melissa G 15 NWAC-PN 2:09.53 2:11.07 57 Owen, Rachel A 18 UW 2:12.48 2:11.17 58 Fadel, Serena Whitworth-IE 2:10.35 2:11.31 59 Rother, Renee W 14 LOSC-OR 2:10.12 2:11.57 60 Seissen, Eileen E 18 UCLA-CA 2:13.20 2:11.65 61 Jackson, Summer M 15 Titans-PN 2:11.03 2:11.68 62 Blank, Abby S 17 SAS-IE 2:13.31 2:11.71 63 Caines, Lauren W W 16 SMST-SN 2:12.63 2:11.75 64 Andrews, Lauren D 18 RAD-SN 2:08.01 2:11.83 64 Daley, Krista T 18 UCLA-CA 2:11.50 2:11.83 66 Gregg, Laurie 17 SCRA-PC 2:12.42 2:12.03 67 Van Zanten, Samantha J 17 Titans-PN 2:07.66 2:12.32 68 Kloos, Erin M 19 UW 2:13.12 2:12.37 69 Hildebrandt, Danielle 14 SCRA-PC 2:12.45 2:12.43 70 Thomas, Ashleigh 19 OSU 2:13.01 2:12.48 71 Baker, Sarah E 15 OAC-PN 2:11.85 2:12.53 72 Fadel, Cara E 18 BY-SR 2:11.07 2:12.57 73 Marizy, Cecilia A 14 RENO-PC 2:13.23 2:13.05 74 Gunderson, Beth A 14 MAC-OR 2:13.06 2:13.61 75 Peterson, Katie C 15 MHST-OR 2:11.14 2:13.70 76 Brooks, Libby 14 MHST-OR 2:12.56 2:13.83 76 Robinson, Jamie 20 CSU 2:13.03 2:13.83 78 Lowry, Micele L 16 SV58-SR 2:13.08 2:13.86 79 Castaneda, Felicia A 16 MHST-OR 2:12.55 2:13.92 80 Keown, Chelsea 18 OSU 2:12.57 2:13.93 81 Hutton, Abby C 19 UW 2:10.10 2:13.97 82 Matz, Heather J 17 TSC-PN 2:13.13 2:13.99 83 Cheadle, April E 21 UW 2:13.30 2:14.15 84 Rennie, Michele UPS 2:12.91 2:14.17 85 Weidert, Janet M 18 SAS-IE 2:13.29 2:14.19 86 Weidert, Jessica L 16 SAS-IE 2:09.53 2:14.30 87 Fischer, Melissa 20 CSU 2:11.73 2:14.32 88 Eickerman, Victoria M 15 SAS-IE 2:13.12 2:14.60 89 Nascimento, Amanda C C 18 Aquabears-PC 2:13.00 2:14.94 90 Mercer, Krista A A 15 SMST-SN 2:12.67 2:15.41 91 Roberson, Leslie A 13 SBAY-PN 2:12.60 2:15.73 92 Grisdale, Ashley M 14 Gig Harbor-PN 2:11.67 2:15.97 93 Matthew, Erin L 17 Gig Harbor-PN 2:12.33 2:15.98 94 Tansawan, Melanie 14 SCRA-PC 2:13.00 2:16.03 95 Davis, Alison V 17 MAC-OR 2:10.99 2:16.14 96 Sherfey, Casey M 19 UW 2:13.33 2:16.25 97 Eaton, Lainey 16 SCRA-PC 2:13.33 2:16.39 98 Oka, Kayley L 13 LOSC-OR 2:13.30 2:16.49 99 Mooney, Kelly L 15 Aquabears-PC 2:12.44 2:16.58 100 Lee, Paige A 16 MAC-OR 2:13.25 2:16.95 101 Kunze, Brit UPS 2:13.33 2:17.05 101 Didier, Amanda UPS 2:13.33 2:17.05 103 Miller, Anne Cwu 2:13.00 2:17.15 104 Alexander, Kate A 14 TTSC-OR 2:13.33 2:17.87 105 Misslin, Marissa E 16 RAD-SN 2:12.09 2:17.94 106 Stucka, Jennifer M 22 UW 2:13.28 2:17.96 107 Fischbach, Elise 20 SU 2:12.95 2:18.45 108 Smith, Danielle L 15 TTSC-OR 2:13.32 2:18.85 109 Cederburg, Kelly A 18 DSS-CA 2:12.90 2:18.96 110 Fults, Angela M 19 Ecsc-OR 2:13.30 2:19.54 111 Stewart, Jessica P 13 DSS-CA 2:13.02 2:19.61 112 Brennan, Shana M 16 PLS-PC 2:12.34 2:19.72 113 Renecker, Laura M 15 MAC-OR 2:13.30 2:20.30 114 Lee, Rachel A 13 CAT-OR 2:13.01 2:20.34 115 Meagher, Rachael E 15 TTSC-OR 2:13.30 2:21.14 116 Dauble, K C 17 MHST-OR 2:13.32 2:21.16 117 Scott, Elizabeth Cwu 2:13.00 2:21.73 118 Cuevas, Katherine 19 SU 2:13.04 2:22.78 119 Cooper, Ryann 21 SU 2:13.12 2:22.88 120 Taylor, Bonnie L 14 DSS-CA 2:13.11 2:24.14 121 Alexander, Nancy L 17 TTSC-OR 2:13.30 2:27.23 -- Larson, Signe S 15 MAC-OR 2:13.31 DQ

Event 8 Men 200 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Seed Prelims =============================================================================== 1 Ekhoff, Luke W 20 UW 1:52.09 1:50.96 2 Wang, Kevin Whitworth-IE 1:56.87 1:54.18 3 Gillis, Craig UW 1:57.59 1:54.21 4 Scalise, Erik L 25 RENO-PC 1:52.42 1:54.74 5 Jordan, Josh G 21 Ecsc-OR 1:59.59 1:54.98 6 Zielke, Matt A 21 UW 1:57.78 1:55.44 7 Mason, Justin A 20 MHST-OR 1:54.64 1:55.51 8 Lundgaard, Bret E 16 DSS-CA 1:55.18 1:55.67 ------------------------------------------------------------------------- 9 Peterson, Joe W 18 MHST-OR 1:57.48 1:56.08 10 Freeman, Ryan Whitworth-IE 1:56.75 1:56.24 11 Rasmussen, John C 27 MHST-OR 1:58.11 1:56.42 12 Bergman, Cory Whitworth-IE 1:56.65 1:56.88 13 Elerding, Patrick J 16 TCCC-IE 1:56.77 1:57.15 14 Hardesty, Kurt T 19 UW 1:59.91 1:57.16 15 Killgore, Loren Whitworth-IE 1:54.86 1:57.17 16 Bartsch, Jonathan 19 SU 1:56.82 1:57.44 ------------------------------------------------------------------------- 17 Nitz, Jesse A 19 UW 1:57.99 1:57.54 18 McCallister, Hunter J 19 UW 2:00.29 1:57.57 19 Barclift, Cameron D 19 UW 1:57.66 1:57.59 20 Amick, Mason B 17 Vsc-OR 1:55.34 1:58.22 21 Nannini, Joey A 16 TTSC-OR 2:00.67 1:58.50 22 Spriggs, Chris F 16 MHST-OR 2:01.14 1:58.77 23 Monson, Chris A 20 UN-PN 2:01.07 1:58.85 24 Bray, Brendon F 21 UW 2:00.49 1:58.90 ------------------------------------------------------------------------- 25 Morin, Justin P 17 SBAY-PN 1:59.23 1:59.08 26 Malcom, Ben J 17 RRSC-OR 1:55.59 1:59.10 ------------------------------------------------------------------------- 27 Chun, Matt K 17 MST-IE 1:59.91 1:59.63 28 Kastl, Ryan C 18 UW 2:00.55 1:59.69 29 Evans, Ryan V 17 RENO-PC 1:57.79 1:59.73 30 Veal, Tag UPS 2:01.01 2:00.20 31 Gregory, Jeremy A 14 TSC-PN 2:01.81 2:00.77 32 McCreery, Ryan C 15 Aquabears-PC 1:58.21 2:00.87 33 O'Mara, Michael J 17 RENO-PC 1:58.45 2:01.09 34 Yung, Cejih J 17 ESC-PN 2:00.55 2:01.10 35 Miyashiro, Lyle K 17 DSS-CA 2:00.31 2:01.64 36 Johnson, Brandon Whitworth-IE 1:58.60 2:01.68 37 Lillard, David Whitworth-IE 1:59.45 2:01.76 38 Birky, Rhys Whitworth-IE 2:01.10 2:01.85 39 Wisniewski, Jon A 18 LOSC-OR 2:01.07 2:01.93 40 Kisler, Blaine A 15 CAT-OR 2:00.99 2:02.22 41 Morrell, Nolan K 15 BEND-OR 2:00.80 2:02.25 42 Munsch, Kyle Cwu 1:59.03 2:02.68 43 Madson, Logan T 16 BEND-OR 1:58.80 2:02.97 44 Salaz, Jake S 16 MHST-OR 2:01.12 2:02.98 45 Angelo, Tyler A 15 Aquabears-PC 2:00.87 2:03.23 46 Bezerra, Diogo UW 1:58.01 2:03.32 47 Oram, Matthew 18 SU 2:00.84 2:03.40 48 Chen, Easton K K 15 Aquabears-PC 1:59.46 2:03.47 49 Fenner, Caleb Cwu 2:00.00 2:03.54 50 Soares, Jake I 17 RAD-SN 1:59.24 2:03.71 51 Damonte, Michael L 18 RENO-PC 2:01.02 2:03.83 52 Campbell, Jared T 15 Aquabears-PC 2:00.50 2:03.97 53 Dickerson, Will K 17 MST-IE 2:01.10 2:04.06 53 Smith, Gabe Cwu 1:59.00 2:04.06 55 Cooper, Adam R 18 DSS-CA 2:01.09 2:04.41 56 Tainter, Nick Cwu 2:00.00 2:04.99 57 Mann-Schweigert, Blake UPS 2:01.17 2:05.31 58 Andrew, Joshua J Whitworth-IE 2:01.00 2:05.77 59 Thurnau, Todd Cwu 2:01.00 2:05.94 60 Hildwein, Donnald 21 SU 2:01.04 2:06.49 61 Wilson, Alex J 17 MAC-OR 2:01.14 2:06.52 62 Schmit, Cason D 18 AIA-PC 2:01.11 2:06.71 63 Cunningham, Brian UPS 2:01.16 2:06.89 64 King, Josh Cwu 2:01.00 2:06.98 65 Oleson, Matthew 21 SU 2:00.95 2:07.58 66 Nyaradi, Dan 14 BEND-OR 2:01.16 2:07.59 67 Bishow, Elliot J 16 EY-OR 2:01.17 2:08.90 68 Naleway, Patrick J 17 EY-OR 2:01.10 2:09.59 69 Byrd, Jeff O 14 DSS-CA 2:01.13 2:10.10 70 Calcara, David A 16 ESC-PN 2:01.17 2:10.74 -- Bemis, Corigan 18 SU 1:58.65 DQ

Event 9 Women 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Seed Prelims =============================================================================== 1 Platzer, Sara C 20 UCLA-CA 23.59 22.97 2 Harada, Kim E 21 UW 23.68 23.03 3 Bishop, Brooke 16 SCRA-PC 22.98 23.38 4 Vandenberg, Kim 18 UCLA-CA 24.18 23.50 5 Huston, Kristin 19 OSU 24.15 23.77 6 Johnson, Desiree M 19 UW 24.99 23.80 7 Olson, Sharon A 18 UW 24.44 23.81 8 Quann, Megan M 18 Titans-PN 23.78 23.90 ------------------------------------------------------------------------- 9 Vayo, Annette M 19 UW 24.10 23.94 9 Starkey, Suzanne 21 OSU 24.86 23.94 11 McIntyre, Melissa G 15 NWAC-PN 23.75 23.96 12 Knudson, Kristin 21 CSU 24.15 24.03 13 Jackson, Summer M 15 Titans-PN 23.66 24.06 14 Staubitz, Melody A 20 UW 24.59 24.08 15 Carlaw, Lyndsey M 22 TSC-PN 23.74 24.10 16 Bright, Megan S 18 UW 25.06 24.18 ------------------------------------------------------------------------- 17 Epperson, Brittany C 17 TOSC-PN 23.95 24.19 18 Shugart, Erica L 21 UCLA-CA 23.89 24.23 19 Cadag, Leanne P 21 UCLA-CA 24.36 24.37 20 Smart, Lindsey I 20 UCLA-CA 24.65 24.38 21 Wirth, Erika K 18 Ecsc-OR 24.75 24.39 22 Spivey, Taylor 20 UCLA-CA 24.90 24.43 23 Liu, Liya W 18 UW 25.15 24.44 24 Pacebutaite, Ausra 19 OSU 24.54 J24.46 ------------------------------------------------------------------------- 25 McInturff, Alison M 17 STP-SR 24.20 J24.46 26 Craig, Skylar C 15 RENO-PC 24.27 24.52 ------------------------------------------------------------------------- 27 Andrews, Lauren D 18 RAD-SN 24.12 24.54 28 Buck, Lindsey C 19 UCLA-CA 24.98 24.59 29 Johnson, Elizabeth A A 15 SMST-SN 24.84 24.64 29 Finlay, Paula 21 OSU 24.52 24.64 31 Kripps, Jill K 17 SBAY-PN 24.50 24.65 32 Jones, Elizabeth 18 CSU 24.26 24.67 33 Browning, Lauren R 18 RENO-PC 24.97 24.70 34 Unaphum, Alexis 18 UCLA-CA 25.16 24.72 34 Owen, Rachel A 18 UW 25.01 24.72 36 Jasmer, Kim J 15 SCAT-OR 24.77 24.77 37 Trattner, Alesha N 13 LOSC-OR 24.76 24.79 37 Magnuson, Karen M 19 UW 25.17 24.79 39 Strouse, Emily R 18 Titans-PN 24.27 24.81 40 Keating, Liz A 18 UCLA-CA 24.50 24.82 41 Hall, Jenny A 19 UCLA-CA 25.11 24.83 42 Fanning, Lisa M 21 UW 25.16 24.86 43 Wheeler, Megan M 15 YAC-IE 24.55 24.87 44 Forelli, Kristine A 14 Gig Harbor-PN 24.00 24.88 45 Chatfield, Kellin M 19 UCLA-CA 24.99 24.90 46 Medved, Emily N 15 AIA-PC 24.99 24.94 47 McCauley, Julie A 17 LOSC-OR 24.81 25.02 48 Penney, Cathleen E E 17 SMST-SN 23.99 25.03 49 Alexander, Rebecca J 15 TTSC-OR 25.16 25.05 49 Nieto, Jeannette M 20 UCLA-CA 24.57 25.05 51 Didier, Amanda UPS 25.18 25.12 52 Koss, Haley A 17 MAC-OR 24.66 25.14 53 Watanabe, Naoko 20 UCLA-CA 25.11 25.15 53 Wukstich, Leslie N 20 UW 25.16 25.15 55 Mooney, Bryn M 16 MST-IE 25.13 25.17 56 Neubig, Amanda L 15 MSC-OR 24.28 25.18 57 Jones, Heather L 17 MAC-OR 24.29 25.21 58 Hamilton, Alyson E 14 MAC-OR 25.16 25.22 59 Giovanni, Andria N 17 Gig Harbor-PN 24.87 25.25 60 Simonson, Rae O 15 Titans-PN 24.71 25.26 61 Trygg, Breanna UPS 24.98 25.31 62 Thomas, Ashleigh 19 OSU 25.06 25.32 62 Hamilton, Cassie E 14 TCCC-IE 25.09 25.32 64 Rogers, Rebecca C 17 Aquabears-PC 24.89 25.35 65 Griffin, Katie G 17 CAB-PC 25.01 25.36 66 Beyer, Courtney 16 SCRA-PC 25.00 25.39 67 Hale, Jennifer N 18 TSC-PN 25.12 25.40 68 Mooney, Kelly L 15 Aquabears-PC 25.04 25.46 69 Kula, Rachelle 18 CSU 25.04 25.47 69 Satterfield, Kristin Whitworth-IE 25.11 25.47 71 Price, Amanda P 17 NAPA-PC 25.10 25.48 72 Grisdale, Ashley M 14 Gig Harbor-PN 24.72 25.52 73 Cook, Shelley UPS 25.16 25.53 74 Tansawan, Melanie 14 SCRA-PC 25.15 25.58 75 Wenzlau, Becky 14 SCRA-PC 25.10 25.62 76 Iverson, Britney L 14 CAT-OR 24.99 25.63 77 Matthew, Erin L 17 Gig Harbor-PN 25.47 25.65 78 Taggart, Megan L 21 UW 25.17 25.66 79 Cherry, Rachel S 16 CAB-PC 24.98 25.68 80 Klobuchar, Maddy M 17 TSC-PN 25.11 25.70 81 Castaneda, Felicia A 16 MHST-OR 25.17 25.75 82 Blank, Abby S 17 SAS-IE 25.13 25.78 83 Kellogg, Mallory A 16 SAS-IE 25.16 25.79 84 Keown, Chelsea 18 OSU 25.02 25.83 84 Righos, Arlie R 17 SMST-SN 24.87 25.83 86 Rivera, Merceda 19 SU 24.98 25.85 87 Wagner, D D 14 MHST-OR 25.17 25.88 88 Cope, Erin R 15 MAC-OR 25.18 25.97 89 Foree, Lynsey 18 OSU 25.16 26.06 90 Harbuz, Jillian Whitworth-IE 25.12 26.09 91 DiPasquale, Rachel 20 SU 25.14 26.14 92 Lambuth, Megan Whitworth-IE 25.18 26.15 92 Fay, Laura A 15 Ecsc-OR 25.18 26.15 94 Misslin, Marissa E 16 RAD-SN 24.79 26.24 95 Hansen, Elizabeth 19 SU 25.02 26.42 96 Pace, Alexa S 16 RAD-SN 25.17 26.51 97 Smith, Danielle L 15 TTSC-OR 25.18 26.57 98 Svoboda, Leanne 18 OSU 25.17 26.63 99 Akers, Christine A 16 RAD-SN 25.17 26.70 100 Wilson, Jennifer N 16 LOSC-OR 25.15 26.73 101 Stewart, Jessica P 13 DSS-CA 25.08 26.85 102 Bond, Jennifer J 15 AIA-PC 25.15 26.87 103 Woodall, Lydia 21 SU 25.16 27.68 -- Owen, Ashlynn M 15 ESC-PN 25.17 DQ

Event 10 Men 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Seed Prelims =============================================================================== 1 Adrian, Justin G 20 UW 21.43 20.81 2 Sussex, Sean R 18 BC-PN 20.95 20.88 3 Rose, Derek S 20 UW 21.11 20.96 4 Jordan, Josh G 21 Ecsc-OR 21.32 20.99 5 Heaton, Zak S 19 UW 21.10 21.22 6 Verlatti, Ryan J 16 TSC-PN 21.63 21.40 7 Dawson, Seth D 22 MHST-OR 21.03 21.46 8 Bailey, Nate E 21 UW 21.76 J21.48 ------------------------------------------------------------------------- 9 Laughlin, Joe 22 SU 21.73 J21.48 10 Phillips, Ian UPS 21.44 21.49 11 Trotter, Joshua W 25 TOSC-PN 22.10 21.57 12 Byers, John L 17 MST-IE 21.67 21.61 13 McCaffrey, Garrett W 20 UW 22.01 21.64 14 Davis, Phil J 21 UW 22.25 21.66 15 Gegielski, Thomas UPS 21.69 21.72 16 Warm, Michael J 17 SMST-SN 22.33 21.75 ------------------------------------------------------------------------- 17 Rasmussen, John C 27 MHST-OR 21.66 21.84 18 Nguyen, Thuy T T 16 Aquabears-PC 21.88 21.86 18 Lundgaard, Bret E 16 DSS-CA 22.09 21.86 20 Malcom, Ben J 17 RRSC-OR 21.77 22.04 20 Mason, Justin A 20 MHST-OR 21.45 22.04 20 Barclift, Cameron D 19 UW 22.06 22.04 23 Bao, Nha 16 BY-SR 22.09 22.07 24 Daranowski, Piotr UW 21.72 J22.08 ------------------------------------------------------------------------- 25 Shelton, Jesse 18 SU 22.16 J22.08 26 Wolter, Matt J 17 BY-SR 22.23 22.18 ------------------------------------------------------------------------- 27 Lee, Justin B 18 UW 22.13 22.22 28 Holland, Daniel J 18 SWAC-IE 22.26 22.24 29 Birky, Rhys Whitworth-IE 22.27 22.25 30 Kalkoske, Matt Cwu 22.04 22.32 30 Foltz, James C 17 MST-IE 22.03 22.32 32 Parker, Travis O 18 Wwy-IE 22.23 22.36 33 Dunipace, Eric A 17 PLS-PC 21.98 22.39 33 Merkley, Mike B 17 BY-SR 22.20 22.39 35 Baumgartel, Dan UPS 22.21 22.43 36 Denzer, Ryan 19 SU 22.14 22.49 36 Hardesty, Kurt T 19 UW 22.10 22.49 38 Jessup, Dustin D 23 Ecsc-OR 22.27 22.52 38 Maese, Kyle O 14 MHST-OR 22.25 22.52 40 Lorring, Peter E 16 RENO-PC 22.06 22.54 41 Van Velthuyzen, John J 23 UN-PN 22.26 22.57 41 Elerding, Patrick J 16 TCCC-IE 22.24 22.57 43 Gehring, Andrew Whitworth-IE 22.21 22.66 43 Carbajal, Enrique 18 CRST-OR 22.26 22.66 45 Kramer, Josh UPS 22.26 22.68 46 Melder, Eric I 19 AIA-PC 22.02 22.69 46 Preston, Nate D 16 Aquabears-PC 22.19 22.69 48 Damonte, Michael L 18 RENO-PC 22.26 22.70 49 Brugh, Taylor A 16 MAC-MT 22.22 22.74 50 Wells, Sean Whitworth-IE 22.20 22.76 51 Dixon, Jeff A 18 PAC-OR 22.26 22.85 52 Boyd, Lucas T 19 SAS-IE 21.87 22.91 53 Miyashiro, Lyle K 17 DSS-CA 22.19 22.92 54 Campbell, Jared T 15 Aquabears-PC 22.19 22.93 54 Soares, Jake I 17 RAD-SN 22.12 22.93 56 Hougardy, Devin D 16 MST-IE 22.20 22.95 57 Kisler, Blaine A 15 CAT-OR 22.01 22.96 58 Keil, Christian M 15 AIA-PC 22.19 22.97 59 Morgan, Tyler T 16 BY-SR 22.27 23.01 59 Dahlke, Ian K 16 SAS-IE 22.24 23.01 61 Davis, Andre 19 SU 22.13 23.21 61 Lee, David D 15 EY-OR 22.20 23.21 63 Naleway, Patrick J 17 EY-OR 22.10 23.36 64 Summerson, Paul Whitworth-IE 22.20 23.37 65 Kessie, Gary Whitworth-IE 22.23 23.38 66 Scott, David M 17 RAD-SN 22.20 23.40 67 Baker, Mark A 18 Aquabears-PC 22.24 23.41 68 Oka, Matt T 16 LOSC-OR 22.26 23.43 69 Radler, David G 16 MAC-OR 22.26 23.49 70 Weber, Justin W 14 CAB-PC 22.16 23.52 71 Kastl, Ryan C 18 UW 22.25 23.53 72 Maurmann, Quinn S 16 ESC-PN 22.27 23.90 73 Knapp, Alex L 16 Ecsc-OR 22.27 23.94 74 Boucher, Nicolas M 16 EY-OR 22.27 24.31 -- Donnelly, Danny C 14 CAB-PC 22.25 DQ

Event 11 Women 400 Yard Medley Relay =============================================================================== Team Seed Finals Points =============================================================================== 1 Whitworth College-IE 'A' 4:09.87 4:04.31 2 Walnut Creek Aquabears-PC 'A' 4:10.00 4:05.14 3 Stanford Covington Racing Aqua-PC 'B' 4:02.99 4:05.16 4 Tigard-Tualatin Swim Club-OR 'A' 4:03.08 4:07.40 5 University of Puget Sound 'B' 4:06.50 4:08.02 6 Eugene City Swim Club-OR 'A' 4:06.94 4:08.92 7 Pleasanton Seahawks-PC 'B' 4:08.00 4:09.50 8 Spokane Area Swimming-SpokaneY-IE 'A' 4:04.84 4:10.06 9 Multnomah Athletic Club-OR 'B' 4:06.69 4:11.74 10 Gig Harbor Peninsula Swim Club-PN 'A' 4:07.90 4:13.37 11 Desert Storm Swimming-CA 'A' 4:10.16 4:14.53 12 Tigard-Tualatin Swim Club-OR 'B' 4:10.86 4:14.55 13 Lake Oswego Swim Club-OR 'B' 4:09.08 4:15.61 14 Alameda Island Aquatics-PC 'A' 4:11.89 4:21.52 -- Evergreen Swim Club-PN 'A' 4:08.11 DQ

Event 12 Men 400 Yard Medley Relay =============================================================================== Team Seed Finals Points =============================================================================== 1 University of Puget Sound 'B' 3:49.51 3:42.51 2 Boise YMCA Swim Team-SR 'B' 3:50.00 3:56.69 -- Whitworth College-IE 'D' 3:50.00 DQ

Licensed to King County                                   Hy-Tek's Meet Manager
                        55th Annual Husky Invitational
                            12/05/2002 - 12/08/2002
                                    Results

Event 3 Women 200 Yard Freestyle Relay =============================================================================== Team Seed Finals Points =============================================================================== 1 University of California - LA-CA 'A' 1:33.93 1:32.79 2 University of Washington 'A' 1:35.71 1:33.16 3 Oregon State University 'A' 1:40.19 1:35.66 4 Colorado State University 'A' 1:38.52 1:36.38 5 University of Washington 'B' 1:36.52 1:36.42 6 South Sound Titans-PN 'B' 1:42.77 1:36.61 7 University of California - LA-CA 'B' 1:37.22 1:37.44 8 University of California - LA-CA 'C' 1:37.99 1:38.81 9 Sierra Marlins Swim Team-SN 'A' 1:39.50 1:38.90 10 University of Washington 'C' 1:37.18 1:38.92 11 Reno Aquatic Club-PC 'A' 1:39.82 1:38.95 12 Stanford Covington Racing Aqua-PC 'A' 1:38.00 1:39.42 13 Tacoma Swim Club-PN 'A' 1:38.90 1:39.52 14 University of Washington 'D' 1:39.50 1:40.15 15 Mt. Hood Swim Team-OR 'A' 1:41.42 1:40.31 16 Oregon State University 'B' 1:41.21 1:40.45 17 Lake Oswego Swim Club-OR 'A' 1:38.67 1:40.81 18 University of Puget Sound 'A' 1:38.11 1:40.88 19 Multnomah Athletic Club-OR 'A' 1:39.86 1:41.60 20 Seattle Univeristy Redhawks 'A' 1:41.56 1:41.67 21 Gig Harbor Peninsula Swim Club-PN 'A' 1:40.04 1:41.84 22 South Sound Titans-PN 'A' 1:35.68 1:41.87 23 Whitworth College-IE 'A' 1:45.77 1:41.93 24 University of Washington 'E' 1:40.04 1:42.10 25 Eugene City Swim Club-OR 'A' 1:42.31 1:42.18 26 Sierra Marlins Swim Team-SN 'B' 1:43.00 1:42.22 27 Tigard-Tualatin Swim Club-OR 'A' 1:41.95 1:42.79 28 Salmon Bay Aquatics-PN 'A' 1:43.00 1:43.17 29 Pleasanton Seahawks-PC 'A' 1:43.00 1:43.25 30 Stanford Covington Racing Aqua-PC 'B' 1:43.00 1:43.52 31 Lake Oswego Swim Club-OR 'B' 1:43.39 1:44.07 32 Multnomah Athletic Club-OR 'B' 1:43.36 1:44.45 33 Tri-City Channel Cats-IE 'A' 1:43.61 1:45.70 34 Alameda Island Aquatics-PC 'A' 1:43.55 1:46.42 35 Pleasanton Seahawks-PC 'B' 1:43.50 1:46.71 -- Evergreen Swim Club-PN 'A' 1:43.66 DQ

Event 4 Men 200 Yard Freestyle Relay =============================================================================== Team Seed Finals Points =============================================================================== 1 University of Washington 'A' 1:24.11 1:22.22 2 University of Washington 'B' 1:26.04 1:24.26 3 Mt. Hood Swim Team-OR 'A' 1:26.49 1:25.01 4 University of Puget Sound 'A' 1:27.50 1:25.73 5 University of Washington 'C' 1:27.01 1:26.52 6 Seattle Univeristy Redhawks 'A' 1:27.30 1:27.26 7 Whitworth College-IE 'A' 1:30.44 1:27.83 8 Boise YMCA Swim Team-SR 'A' 1:28.51 1:27.92 9 Whitworth College-IE 'B' 1:32.45 1:29.52 10 Reno Aquatic Club-PC 'A' 1:29.52 1:29.70 11 Moscow Swim Team-IE 'A' 1:29.10 1:30.32 12 Mt. Hood Swim Team-OR 'B' 1:31.47 1:30.51 13 Walnut Creek Aquabears-PC 'A' 1:33.00 1:30.58 14 University of Washington 'D' 1:27.53 1:31.00 15 University of Puget Sound 'B' 1:32.95 1:31.16 16 Central Washington University 'A' 1:30.95 1:31.62 17 Whitworth College-IE 'C' 1:33.00 1:31.74 18 Whitworth College-IE 'D' 1:33.21 1:34.42 19 Evergreen Swim Club-PN 'A' 1:33.19 1:34.52 20 Eugene YMCA Aquatic Club-OR 'A' 1:32.63 1:34.83 21 Boise YMCA Swim Team-SR 'B' 1:31.99 1:34.93 22 Multnomah Athletic Club-OR 'A' 1:33.20 1:35.52

Event 5 Women 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Prelims Finals Points =============================================================================== A - Final 1 Reilly, Erin P P 17 SMST-SN 4:50.58 4:47.93 2 Higashijima, Naya OSU 4:50.86 4:50.76 3 Stratton, Jenni M 17 DDSC-OR 4:52.59 4:51.34 4 Lobdell, Jackie A 20 UCLA-CA 4:54.24 4:52.86 5 Olson, Sharon A 18 UW 4:53.14 4:55.67 6 Keating, Liz A 18 UCLA-CA 4:56.59 4:55.86 7 Cota, Stephanie M M 15 SMST-SN 4:51.50 4:58.41 8 Kuhlmey, Kristi 18 OSU 4:57.61 5:00.11 B - Final 9 Rains, Megan E 17 UNTSC-PN 4:59.21 4:55.00 10 LaRochelle, Natalie R 15 NAPA-PC 5:00.46 4:58.04 11 Scroggy, Morgan L 14 LOSC-OR 4:59.74 4:58.14 12 Bailey, Lauren 17 SCRA-PC 5:01.09 4:59.12 13 Wilson, Emily A 17 LOSC-OR 4:59.22 4:59.75 14 Johnson, Elizabeth A A 15 SMST-SN 4:59.32 5:00.43 15 Tinney, Kristen F 20 UCLA-CA 4:58.29 5:00.69 16 Wolf, Lindsay E 20 UCLA-CA 5:01.47 5:04.64 C - Final 17 Matz, Heather J 17 TSC-PN 5:03.59 4:56.62 18 Kinney, Danielle 18 OSU 5:03.27 5:02.48 19 Staley, Tara L 16 DSS-CA 5:03.94 5:04.40 20 Airey, Starr D 21 UCLA-CA 5:01.63 5:04.54 21 Kestner, Jane S 16 MAC-OR 5:01.61 5:05.59 22 Jasmer, Kim J 15 SCAT-OR 5:04.01 5:05.70 23 Narum, Jen L 14 PLS-PC 5:01.87 5:06.99 -- Wolcott, Haley A 18 UW 5:01.63 DQ

Event 6 Men 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Prelims Finals Points =============================================================================== A - Final 1 Wagner, Garrett M M 17 SMST-SN 4:36.88 4:30.81 2 Copple, Blake R 17 BY-SR 4:36.33 4:33.34 3 Verlatti, Ryan J 16 TSC-PN 4:36.86 4:33.56 4 Wang, Kevin Whitworth-IE 4:35.68 4:33.70 5 Tannhauser, Kerry R 16 SBAY-PN 4:39.83 4:37.93 6 Olson, James Cwu 4:36.46 4:38.60 7 Spriggs, Chris F 16 MHST-OR 4:39.90 4:38.72 8 Quinn, Kevin M 19 UW 4:39.44 4:40.11 B - Final 9 White, Tobin A 17 CAB-PC 4:44.35 4:37.13 10 Salgado, Michael R 18 BC-PN 4:40.81 4:37.25 11 Lyssand, John S 20 UW 4:40.02 4:37.67 12 Seaver, Sean 21 SU 4:39.96 4:38.06 13 Killgore, Loren Whitworth-IE 4:40.27 4:40.10 14 Brooke, Cliff Cwu 4:43.43 4:41.97 15 Morss, Greg S 17 PLS-PC 4:41.78 4:44.29 16 Nannini, Joey A 16 TTSC-OR 4:43.67 4:49.67 C - Final 17 Hopper, Jace C 15 DSS-CA 4:44.68 4:41.96 18 Gregory, Jeremy A 14 TSC-PN 4:46.61 4:42.25 19 Volsen, Ryan K 16 SAS-IE 4:44.69 4:44.19 20 Smith, Gabe Cwu 4:48.46 4:46.41 21 McCallister, Hunter J 19 UW 4:45.10 4:46.44 22 Zaferes, Tom G 16 CAB-PC 4:47.84 4:47.29 23 Veal, Tag UPS 4:46.15 4:49.12 24 King, Sam J 16 MAC-MT 4:48.33 4:49.63

Event 7 Women 200 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Prelims Finals Points =============================================================================== A - Final 1 Svahnstrom, Malin 22 UCLA-CA 2:02.73 1:59.58 2 Quann, Megan M 18 Titans-PN 2:04.30 2:02.10 3 Houston, Katy P 15 RENO-PC 2:03.34 2:02.90 4 Steven, Birte 22 OSU 2:03.62 2:03.89 5 Shortt, Caitlyn A 16 MHST-OR 2:04.43 2:04.65 6 Coler, Cathy R 20 UCLA-CA 2:05.24 2:04.83 7 Finlay, Paula 21 OSU 2:05.09 2:06.80 8 LaRochelle, Natalie R 15 NAPA-PC 2:05.03 2:06.93 B - Final 9 Winkler, Brooke E 20 UCLA-CA 2:06.14 2:04.20 10 Rains, Megan E 17 UNTSC-PN 2:06.32 2:04.79 11 Strouse, Emily R 18 Titans-PN 2:05.25 2:05.09 12 Hovsepian, Leslie A 20 UCLA-CA 2:05.60 2:05.47 13 Kearney, Stacy G 21 UCLA-CA 2:06.04 2:05.54 14 Staubitz, Melody A 20 UW 2:06.01 2:05.71 15 Smart, Lindsey I 20 UCLA-CA 2:05.99 2:06.11 16 Embertson, Mari 19 OSU 2:06.13 2:13.96 C - Final 17 Schneider, Kristen 21 CSU 2:07.42 2:04.57 18 Catalano, Shellene E 19 UCLA-CA 2:07.16 2:06.16 19 Watanabe, Naoko 20 UCLA-CA 2:07.27 2:06.27 20 Reichardt, Brittany D 19 UW 2:06.65 2:06.34 21 Kinney, Christina 18 OSU 2:06.99 2:07.03 22 Lewis, Kristen S 20 UCLA-CA 2:07.17 2:07.41 23 JO, Hannah M 19 UW 2:06.35 2:07.87 24 Banks, Melissa D 17 CAB-PC 2:07.27 2:09.86

Event 8 Men 200 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Prelims Finals Points =============================================================================== A - Final 1 Ekhoff, Luke W 20 UW 1:50.96 1:48.50 2 Scalise, Erik L 25 RENO-PC 1:54.74 1:50.17 3 Jordan, Josh G 21 Ecsc-OR 1:54.98 1:52.74 4 Gillis, Craig UW 1:54.21 1:53.18 5 Wang, Kevin Whitworth-IE 1:54.18 1:53.89 6 Lundgaard, Bret E 16 DSS-CA 1:55.67 1:55.17 7 Mason, Justin A 20 MHST-OR 1:55.51 1:55.75 8 Zielke, Matt A 21 UW 1:55.44 1:59.19 B - Final 9 Rasmussen, John C 27 MHST-OR 1:56.42 1:53.91 10 Freeman, Ryan Whitworth-IE 1:56.24 1:54.63 11 Bergman, Cory Whitworth-IE 1:56.88 1:56.19 12 Peterson, Joe W 18 MHST-OR 1:56.08 1:56.20 13 Elerding, Patrick J 16 TCCC-IE 1:57.15 1:57.99 14 Hardesty, Kurt T 19 UW 1:57.16 1:58.10 15 Bartsch, Jonathan 19 SU 1:57.44 1:58.29 16 Killgore, Loren Whitworth-IE 1:57.17 2:01.31 C - Final 17 Barclift, Cameron D 19 UW 1:57.59 1:57.01 18 Amick, Mason B 17 Vsc-OR 1:58.22 1:57.42 19 McCallister, Hunter J 19 UW 1:57.57 1:58.17 20 Nitz, Jesse A 19 UW 1:57.54 1:58.70 21 Bray, Brendon F 21 UW 1:58.90 1:58.72 22 Monson, Chris A 20 UN-PN 1:58.85 2:00.28 23 Spriggs, Chris F 16 MHST-OR 1:58.77 2:00.73 24 Nannini, Joey A 16 TTSC-OR 1:58.50 2:02.04

Event 9 Women 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Prelims Finals Points =============================================================================== A - Final 1 Harada, Kim E 21 UW 23.03 22.87 2 Platzer, Sara C 20 UCLA-CA 22.97 23.03 3 Bishop, Brooke 16 SCRA-PC 23.38 23.05 4 Huston, Kristin 19 OSU 23.77 23.58 5 Vandenberg, Kim 18 UCLA-CA 23.50 23.82 6 Quann, Megan M 18 Titans-PN 23.90 24.04 7 Olson, Sharon A 18 UW 23.81 24.14 8 Johnson, Desiree M 19 UW 23.80 24.24 B - Final 9 Starkey, Suzanne 21 OSU 23.94 23.85 10 Vayo, Annette M 19 UW 23.94 23.93 11 Jackson, Summer M 15 Titans-PN 24.06 23.94 11 Knudson, Kristin 21 CSU 24.03 23.94 13 Staubitz, Melody A 20 UW 24.08 23.98 14 Carlaw, Lyndsey M 22 TSC-PN 24.10 24.05 15 McIntyre, Melissa G 15 NWAC-PN 23.96 24.12 16 Bright, Megan S 18 UW 24.18 24.18 C - Final 17 Shugart, Erica L 21 UCLA-CA 24.23 23.52 18 Epperson, Brittany C 17 TOSC-PN 24.19 24.15 19 Cadag, Leanne P 21 UCLA-CA 24.37 24.31 20 Spivey, Taylor 20 UCLA-CA 24.43 24.40 21 Smart, Lindsey I 20 UCLA-CA 24.38 24.42 22 Liu, Liya W 18 UW 24.44 24.44 23 Wirth, Erika K 18 Ecsc-OR 24.39 24.53 24 Pacebutaite, Ausra 19 OSU 24.46 24.55

Event 10 Men 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Prelims Finals Points =============================================================================== A - Final 1 Sussex, Sean R 18 BC-PN 20.88 20.66 2 Rose, Derek S 20 UW 20.96 20.95 3 Adrian, Justin G 20 UW 20.81 21.03 4 Heaton, Zak S 19 UW 21.22 21.13 5 Jordan, Josh G 21 Ecsc-OR 20.99 21.35 5 Bailey, Nate E 21 UW 21.48 21.35 7 Dawson, Seth D 22 MHST-OR 21.46 21.39 8 Verlatti, Ryan J 16 TSC-PN 21.40 21.50 B - Final 9 Laughlin, Joe 22 SU 21.48 21.36 10 Phillips, Ian UPS 21.49 21.46 11 Byers, John L 17 MST-IE 21.61 21.53 12 Gegielski, Thomas UPS 21.72 21.73 13 Warm, Michael J 17 SMST-SN 21.75 21.77 14 Davis, Phil J 21 UW 21.66 21.80 15 Trotter, Joshua W 25 TOSC-PN 21.57 21.87 16 McCaffrey, Garrett W 20 UW 21.64 22.08 C - Final 17 Daranowski, Piotr UW 22.08 21.65 18 Barclift, Cameron D 19 UW 22.04 21.81 19 Nguyen, Thuy T T 16 Aquabears-PC 21.86 21.96 20 Bao, Nha 16 BY-SR 22.07 21.98 21 Malcom, Ben J 17 RRSC-OR 22.04 22.21 22 Lundgaard, Bret E 16 DSS-CA 21.86 22.41 23 Rasmussen, John C 27 MHST-OR 21.84 22.59 24 Mason, Justin A 20 MHST-OR 22.04 23.22

Event 11 Women 400 Yard Medley Relay =============================================================================== Team Seed Finals Points =============================================================================== 1 Oregon State University 'A' 3:52.81 3:44.31 2 University of California - LA-CA 'A' 3:47.24 3:46.04 3 University of Washington 'A' 3:49.68 3:47.42 4 Colorado State University 'A' 3:51.48 3:50.43 5 South Sound Titans-PN 'A' 3:47.19 3:50.77 6 University of Washington 'B' 3:51.26 3:52.21 7 Oregon State University 'B' 3:57.17 3:54.34 8 University of California - LA-CA 'B' 3:52.51 3:54.54 9 Stanford Covington Racing Aqua-PC 'A' 3:55.99 3:54.87 10 Reno Aquatic Club-PC 'A' 3:55.76 3:55.07 11 Sierra Marlins Swim Team-SN 'A' 3:53.79 3:55.21 12 Mt. Hood Swim Team-OR 'A' 4:00.07 3:57.59 13 University of Puget Sound 'A' 3:58.03 3:58.71 14 Lake Oswego Swim Club-OR 'A' 3:55.83 3:58.81 15 University of Washington 'D' 3:56.81 3:58.88 16 University of Washington 'E' 3:57.04 3:59.13 17 Multnomah Athletic Club-OR 'A' 3:56.15 3:59.49 18 University of California - LA-CA 'C' 3:55.50 3:59.98 19 University of Washington 'C' 3:53.21 4:00.66 20 Sierra Marlins Swim Team-SN 'B' 4:02.63 4:01.67 21 Pleasanton Seahawks-PC 'A' 4:02.00 4:03.04 22 South Sound Titans-PN 'B' 4:02.62 4:03.39 23 Whitworth College-IE 'A' 4:09.87 4:04.31 24 Walnut Creek Aquabears-PC 'A' 4:10.00 4:05.14 25 Stanford Covington Racing Aqua-PC 'B' 4:02.99 4:05.16 26 Tigard-Tualatin Swim Club-OR 'A' 4:03.08 4:07.40 27 Tri-City Channel Cats-IE 'A' 4:02.90 4:07.59 28 University of Puget Sound 'B' 4:06.50 4:08.02 29 Seattle Univeristy Redhawks 'A' 4:01.64 4:08.49 30 Eugene City Swim Club-OR 'A' 4:06.94 4:08.92 31 Pleasanton Seahawks-PC 'B' 4:08.00 4:09.50 32 Spokane Area Swimming-SpokaneY-IE 'A' 4:04.84 4:10.06 33 Multnomah Athletic Club-OR 'B' 4:06.69 4:11.74 34 Gig Harbor Peninsula Swim Club-PN 'A' 4:07.90 4:13.37 35 Desert Storm Swimming-CA 'A' 4:10.16 4:14.53 36 Tigard-Tualatin Swim Club-OR 'B' 4:10.86 4:14.55 37 Lake Oswego Swim Club-OR 'B' 4:09.08 4:15.61 38 Alameda Island Aquatics-PC 'A' 4:11.89 4:21.52 -- Evergreen Swim Club-PN 'A' 4:08.11 DQ

Event 12 Men 400 Yard Medley Relay =============================================================================== Team Seed Finals Points =============================================================================== 1 University of Washington 'A' 3:23.39 3:18.23 2 University of Washington 'B' 3:25.81 3:25.52 3 Mt. Hood Swim Team-OR 'B' 3:25.71 3:27.13 4 University of Washington 'C' 3:26.92 3:27.94 5 Whitworth College-IE 'A' 3:39.17 3:29.49 6 University of Washington 'D' 3:27.52 3:32.26 7 Seattle Univeristy Redhawks 'A' 3:34.74 3:32.83 8 Bellevue Club Swim Team-PN 'A' 3:32.89 3:33.74 9 Reno Aquatic Club-PC 'A' 3:34.54 3:34.94 10 University of Puget Sound 'A' 3:36.99 3:35.26 11 Walnut Creek Aquabears-PC 'A' 3:48.00 3:37.14 12 University of Washington 'E' 3:28.93 3:38.35 13 Moscow Swim Team-IE 'A' 3:39.16 3:38.37 14 Mt. Hood Swim Team-OR 'A' 3:39.95 3:39.13 15 Central Washington University 'A' 3:47.26 3:41.84 16 Boise YMCA Swim Team-SR 'A' 3:38.21 3:42.10 17 Whitworth College-IE 'C' 3:48.55 3:42.19 18 University of Puget Sound 'B' 3:49.51 3:42.51 19 Whitworth College-IE 'B' 3:43.55 3:42.61 20 Desert Storm Swimming-CA 'A' 3:42.92 3:46.15 21 Evergreen Swim Club-PN 'A' 3:47.11 3:47.48 22 Multnomah Athletic Club-OR 'A' 3:46.53 3:50.39 23 Boise YMCA Swim Team-SR 'B' 3:50.00 3:56.69 24 Eugene YMCA Aquatic Club-OR 'A' 3:48.11 3:57.25 -- Whitworth College-IE 'D' 3:50.00 DQ